Jdi na obsah Jdi na menu

Háčkovaná úžasně teplá čepice na zimu pro začátečníky

6. 12. 2022

Krásný den moje milé kamarádky!

Jsem tu s návodem na báječnou, hřejivou a příjemnou čepicí skvělou na zimu, na opravdu chladnou zimu. 

Jsem nadšená, jak úžasně padnou a jak jsou příjemně se nosí. Čepice je měkoučká a nadýchaná, přitom lehká, není vůbec taková ta neprodyšná a hutná čepice, je právě tak akorát!

img_1640.jpeg

A mám opravdu radost, jak na čepici vynikl vzoreček, který jsem ladila k již uháčkovanému nákrčníku. 

Vzorek je ideální pro úplné začátečníky, čepice má jednoduchý střih, konstrukci a níže naleznete návod, jak si správně nastavit délku a šířku.

img_6462.jpeg

Čepice je háčkovaná jako unisex - vzor, tvar i barvy se hodí pro každého, takže potěšíte sebe, své přítele, holky i kluky. Je to i ideální jako dárek pro celou rodinu. 

Návod je opět zdarma a doplněný videonávodem.
Věřím, že s výsledkem budete tak nadšené jako a uháčkujete krásný zimní set. 

Neváhejte se přihlásit k odběru dalších návodů nebo se přidat do naší  party na facebookuinstagramu či pinterestu. Budete mít stále aktuální přehled a informace, co nového připravuji a neujde vám žádný z mých nápadů a návodů.

 

VIDEO NÁVOD

K psaným návodům připravuji podrobné video návody, zpracované podrobně krok za krokem od prvního oka po zastřižení příze :) tak, aby jim porozuměli i začátečníci a snažím se přidat vždy i něco navíc, aby si z nich odnesli něco nového i zkušenější.

 

Tyto návody jsou veřejné a ZDARMA pro všechny :)

Nastavte si odběr videí právě zde:  

subscribe-bell-icon.jpeg

 

 

pin-it-for-later-logo-1.jpeg

Nemáte nyní čas se pustit do háčkování? Připněte si projekt na vaši nástěnku na Pinterestu a pusťte se do háčkování později.

roving-hat_pin-cz.jpg

 

Kulíšky a čepice jsou vždy krásným dárkem. Vyzkoušejte i tyto návody:

 

Možná by se vám mohly líbit i tyto rytířské čepice pro kluky:

Ráda háčkuji dárky pro své milé přátele a rodinu, čepice, kulíšky, barety a klobouky jsou vděčným dárkem od podzimu do jara. Můžete zvolit různé zajímavé a originální vzory, barvy, tvary a vaše práce tak úžasně dotvoří outfit každého koho podarujete. 
 
img_6473.jpeg
 

HÁČKOVANÁ ČEPICE NA ZIMU PRO ZAČÁTEČNÍKY - INSTRUKCE K NÁVODU

Uháčkovat tuto čepici je opravdu snadné a bude příjemně překvapené, že i velice rychlé - háčkování větším háčkem a vzorkem z nahozených pevných ok pěkně přibývá. Můžete si pohrát s různými barevnými kombinacemi a věřím, že návod vás bude bavit, tak jako mě! 

img_1619.jpeg

Čepice je háčkovaná "žebrovaným" vzorkem, který je hezky pružný a čepice tak skvělou padnou. 

Návod je háčkovaný z příze:

PAPATYA ROVING – 20% vlna a 80% akryl, 100m/100g 
img_6388--1-.jpeg
 

Na dámskou velikost budete potřebovat POUZE 1 klubíčko této báječné, jemné a příjemné příze.
 
Přízi PAPATYA ROVING  jsem si velice oblíbila, báječně se s ní pracuje a uháčkované výrobky vydrží hodně dlouho jako nové! 
 
00-logo-vyr--ezane---s-ochrannou-zna--mkou.jpg
 
Dále budete potřebovat: označovač, nůžky, jehlu a ideálně krejčovský metr. 
Háček: 7.0 mm
 

Obtížnost: level 1 - pro začátečníky

img_6506.jpeg

 

HÁČKOVANÁ ČEPICE NA ZIMU PRO ZAČÁTEČNÍKY - VELIKOST:

Návod níže je připraven na dámskou velikost, obvod hlavy 56 cm, tento kulíšek je přesně pro mě. 

Velikost se dá upravit na menší či větší, pro batolata i pro dospělé pány, a to velice snadno, úpravou počtu sloupků a řad. Doporučení, jak si čepici upravit naleznete v instrukcích níže.

img_1614.jpeg

 

Obtížnost: level 1 - pro začátečníky

Zkratky použité v návodu:

PO = Pevné oko
ŘO = Řetízkové oko
KS = krátký sloupek

PDS = polodlouhý Sloupek
R = Řada
M = mezera
NÁSL = Následující
O = Oko, oka
OPAK = Opakovat
LÍC = Lícová strana
RUB  = Rubová strana
SPOJ = Spojit
PŘES = Přeskočit

SPECIÁLNÍ HÁČKOVACÍ TECHNIKY:  HÁČKOVÁNÍ ZA ZADNÍ NIT

img_6513.jpeg

HÁČKOVANÁ ČEPICE NA ZIMU PRO ZAČÁTEČNÍKY - POZNÁMKY K NÁVODU

1) Návod níže je na dámskou velikost, snadno si jej přizpůsobíte vaší přesné velikosti jen přidáním nebo ubráním počtu sloupků a počtu řad, nezapomeňte, že na větší velikost bude třeba více příze než je uvedeno výše.
DÁMSKÁ VELIKOST - OBVOD HLAVY: 56 cm
img_1660.jpeg

2) Před začátkem háčkování si vezměte míru - obvod kolem hlavy, ať si můžete správně nastavit velikost čepice. Pokud nemáte k dispozici přesnou míru toho, pro koho tuto čepici háčkujete, mrkněte na graf níže.

3)  Čepice je háčkovaná jako jeden kus, je to v podstatě jeden obdélník, háčkovaný po řadách shora dolu.

4) Pokud máte uháčkovaný obdélník, je vytvoření čepice už úplně snadné, přiložíte k sobě kratší strany a sháčkujete je - tím vznikne "tunel", který následně na užším konci sešijete a takto rychle máme uháčkovanou skvělou čepici.

5) 1řo na začátku řady NEpočítám jako náhradu za sloupek 

img_6464.jpeg

VELIKOST

Velikost si snadno upravíte na velikost od batolete až po dospělého muže. Níže naleznete graf s doporučenými mírami, obvody a délkami.

Nejste si jistí velikostí čepice? Abyste zvolili správné rozměry, je zde jednoduché doporučení - čepice musí být vždy o něco menší než je velikost hlavy. Podle toho, jak hodně nebo málo čepice pruží, potom zvolíte o kolik je třeba na obvodu čepice ubrat čísel. 

 

Abyste si správně již od začátku nastavili velikost, doporučuji používat klasický krejčovský metr než pravítko. Změříte si nejširší část kolem hlavy - tím máme míru: obvod hlavy a dále můžete postupovat podle tabulky s doporučenými mírami. Nebo zvolte jednoduché pravidlo, že od míry obvodu hlavy odečteme zhruba 5-7 cm. Tato čepice je opravdu hodně pružná, proto jsem u mé velikosti odečetla 6 cm, a čepice mi skvěle padne.

img_1615.jpeg

 

Příklad: na můj obvod hlavy, 56 cm, který mi vychází na střední dospěláckou velikost, jsem odečetla 6 cm a tím pádem mám "určený" obvod na čepici: 50 cm. 
Podle návodu potom budu háčkovat tolik řad, abych dosáhla této délky spodní části obdélníku. Na 50 cm mi vyšlo 45 řad a je třeba počítat 1 řadu na sháčkování. 

 

Ještě než se pustíte do háčkovaní, rozmyslete si zda budete háčkovat kulíšek s ohnutým lemem - podle toho bude třeba upravit délku základního řetízku. Na ohnutý lem, počítejte asi 5 cm a na horní část kulíšku také 5 cm. K délce hlavy je tedy třeba připočítat ještě 10 cm. K řetízku, který je na délku vaší hlavy, přidáváme cca 10 cm navíc a můžete dále háčkovat dle návodu. Háčkujeme po řadách na již určenou délku. 

 

Přehledný graf velikostí pro háčkované čepice

roving-hat-chart-cz.jpg

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

HÁČKOVANÁ ČEPICE NA ZIMU PRO ZAČÁTEČNÍKY / M DÁMSKÁ VELIKOST

​Háčkovaný žebrovaný vzor 
Čepice je háčkovaná jednoduchým vzorem z nahozených pevných ok. Tyto sloupky jsou háčkované za zadní nit po celé řadě a touto technikou háčkovaní za zadní nit je vzor velice pružný - často se také proto používá na olemy.

V horní části čepice jsou háčkovaná pevná oka - ty jsou zde z toho důvodu, aby se nám horní část čepice zúžila oproti střední a spodní části. Čepice má tak slušivý tvar, který dobře kopíruje tvar hlavy a navíc je to i velice praktické při sešívání horní části. 

img_6507.jpeg

 

PSANÝ NÁVOD - DÁMSKÁ VELIKOST 

Jak jsme si již říkali, než se pustíte do háčkovaní, změřte si svoje míry.

Já jsem pro moji velikost, styl čepice s ohnutým lemem, určila rozměry takto: délka kulíšku 30 cm a šířka kulíšku 50 cm. 

Základní řetízek: 30 cm 

Obvod hlavy: 56 cm 

Obvod čepice: 50 cm 

img_6461.jpeg

Začínáme klasickým základním řetízkem: 35 řo

R1: 1řo, 1 po do 2. řo od háčku, 1 nahozené po do nasl 25 sl, 1 po do nasl 5 sl. Otoč (30 sl)

R2: 1řo, 1 po do nasl 5 sl, za zadní nit, 1 nahozené po do nasl 25 sl, za zadní nit. Otoč (30 sl)

R3: 1řo, 1 nahozené po do nasl 25 sl, za zadní nit, 1 po do nasl 5 sl, za zadní nit. Otoč. (30 sl)

R4 - R44: opakuj řady R2 a R3, až dosáhnete požadované šířky čepice.

Pro dámskou velikost jsem uháčkovala 45 řad.

Poznámka: obvod čepice měříme podél nejdelší strany čepice, tam kde nám končí řada nahozenými pevnými oky (nikoliv ta strana, kde končíme jen pevnými oky) K měření je lepší krejčovský metr, nebo papírový metr, nikoliv pravítko.

img_6510.jpeg

DOKONČENÍ - INSTRUKCE PRO VŠECHNY VELIKOSTI 

Sháčkovaní kratších stran čepice.
Po uháčkování obdélníku potřebných rozměrů, je čas na sháčkování stran - zvolila jsem sháčkování pevnými oky, jedno pevné oko do každého sloupku na obou stranách, háčkujeme na rubové straně za zadní nit, tím se nám hezky vytvoří vzorek na lícové straně. 

img_1658.jpeg

Sešití horní části čepice
Po sháčkování stran si ponechte delší konec příze k sešití. Používám klasickou jehlu s větším očkem. Protáhneme přízi všemi koncovými sloupky. Velice pevně utáhnete protaženou nit a ještě několikrát sešitou část čepice prošijeme, aby byl vrcholek hezky zafixovaný. Přízi ustřihneme a volné konec zašijeme. 

Všechny volné konce zašijeme do vnitřní strany čepice.

Přetočíme čepici na lícovou stranu, uhladíme a hurá - máme hotovo - BÁJEČNÁ ČEPICE NA ZIMU, která opravdu padne je připravena vám udělat radost v každém zimním počasí i v pořádném mrazu!

img_1611.jpeg

Přeji vám krásné zimní dny s touto báječnou čepicí!

img_6483.jpeg

Pokud chcete doplnit tuto čepici hřejivým nákrčníkem, šálem nebo rukavičkami, doporučuji tyto oblíbené návody:

 

 

 

♥♥♥

Přeji vám příjemné háčkování a budu ráda, pokud mi dáte vědět, jak se vám dílo vydařilo. Budu také ráda za každou vaši zpětnou vazbu ♥

Líbil se vám tento příspěvek a návod? Nezapomeňte jej lajkovat a sdílet svoji radost na sociálních sítích mezi svými přáteli a jako poděkování pro mě, tím mi i umožníte dále připravovat nové projekty a návody pro vás všechny.

Neváhejte se přihlásit k odběru dalších návodů nebo se přidat do naší party na facebookuinstagramu či pinterestu. Budete mít stále aktuální přehled a informace, co nového připravuji a neujde vám žádný z mých nápadů a návodů.

V případě jakých dotazů k návodu jsem vám k dispozici. Návody zde uvedené jsou autorské, prosím používejte je jen pro vlastní potřeby. Návod a velikost je zpracován pro výše uvedenou konkrétní přízi a vybraný háček a také pro můj způsob háčkování. V případě, že použijete jinou přízi či háček, nezapomeňte, že velikost a výsledek se může lišit, každá máme svůj způsob háčkování, držení háčku a utahování. 

Ještě jednou děkuji za pozornost, za váš čas a přízeň a budu se těšit u mých dalších příspěvků.

♥♥♥