Jdi na obsah Jdi na menu

Hackovany snadny francouzsky baret

23. 11. 2021

Čepice, klobouky, ušanky, barety, kulíšky - od podzimu do jara si užívám nošení nejrůznějších pokrývek hlavy a barety mám obzvlášť ráda. Tento baret jsem připravila jako doplněk k háčkovanému nákrčníku. Jak baret, tak nákrčník krásně padnou a mám navíc radost, jak krásně barevně vyšly a také jak na každém pěkně vynikne vzoreček. 

 

img_9824.jpeg

VIDEO NÁVOD

K psaným návodům připravuji podrobné video návody, zpracované podrobně krok za krokem od prvního oka po zastřižení příze :) tak, aby jim porozuměli i začátečníci a snažím se přidat vždy i něco navíc, aby si z nich odnesli něco nového i zkušenější.

 

Tyto návody jsou veřejné a ZDARMA pro všechny :)

Nastavte si odběr videí právě zde:  

subscribe-bell-icon.jpeg

SNADNÝ FRANCOUZSKÝ BARET VIDEO NÁVOD NALEZNETE ZDE:

berret-hat-yout-cz.jpeg

A NÁVOD NA HŘEJIVÝ NÁKRČNÍK DO KOMPLETU K BARETU JE K DISPOZI ZDE:

neck-warmer-yout-cz.jpeg

 

Nemáte nyní čas se pustit do háčkování? Připněte si projekt na vaši nástěnku na Pinterestu a pusťte se do háčkování později.


pin-it-for-later-logo-1.jpeg

berret-hat-pin-cz.jpeg     neck-warmer-pin-cz.jpeg 

Máte rády háčkované šály a nákrčníky? Možná by se vám mohly líbit i tyto návody:

cocoon1.jpegcocoon4.jpeg

maxresdefault.jpeg

neck-warmer.jpeg

59.jpeg     

 

INSTRUKCE A DOPORUČENÍ K HÁČKOVANÉMU BARETU  

Ve vzorku jsem si pohrála s 3D vzorkem s efektem pleteného vzorku kombinovaného s pecičkami - pufíky.

Příze Tosca, kterou jsem použila je úžasná s nádhernými barevnými kombinacemi a přechody od růžové, fialovo vínové po žlutohnědé. 

Vzorek vás bude bavit a já měla velkou radost, jak krásně právě na této přízi vychází přechody mezi řadami.

Baret je na dámskou velikost M, vzorek je velmi pružný. Velikost si snadno upravíte podle obvodu hlavy na větší či menší. 

Na uháčkování tohoto baretu vám stačí půl klubíčko příze Tosca. Spolu s nákrčníkem stačí jedno klubíčko.

V nabídce je spousta skvělých barevných kombinací.

Příze je také super, s barevnými přechody, které jsem si zamilovala, hned jak jsem je uviděla a příjemná na omak, jemná na nošení.

Návod je snadný a opravdu vhodný pro začátečníky. Baret pěkně drží tvar a každý, kdo si ho vyzkoušel, tak si ho velice oblíbil. Věřím, že i vy budete nadšené s výsledkem a užijete si chladnější dny s baret vámi vybraných barev.

Pojďme si udělat radost a pustit se do háčkování tohoto francouzského baretu!

img_9813.jpeg

Velikost
Dámská velikost: 56 cm. Dobře sedí i pro náctileté slečny :)

Rozměry: 
velikost základní "placky": 20 cm
velikost nejširší části baretu: 27 cm
výška od nejširší části: 8 cm long
olem baretu: 4 cm 

Obtížnost: Level 1 - snadné háčkování pro začátečníky

Příze: 

Tosca of VLNIKA
100g, 290m, 100% akryl, samovzorující
1/2 klubíčka 

https://www.vlnika.cz/z16617-prize-tosca

00-logo-vyr--ezane---s-ochrannou-zna--mkou.jpg

 

Háček: 5.5 mm

Tuto přízi Tosca jsem používala i na krásně barevný Cocoon Kardigan.

Kardigan začínám háčkovat jako kruh s mandala květinou uprostřed, kruh přechází plynule do čtverce a na zádech je tak velice zajímavý vzor. Video návod a psaný návod je k dispozici zde:
 

fall-cocoon-cardigan-pin-cz.jpeg

BARET - VELIKOST:

Velikost: návod je určený na dámskou velikost, obvod hlavy 56 cm. Snadno si jej upravíte na větší či menší velikost.

Obtížnost: Level 1 - snadné háčkování pro začátečníky

Zkratky použité v návodu:

PO = Pevné oko
HDS = Polodlouhý sloupek

PRDS = Přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS = Zadní reliéfní dlouhý sloupek
ŘO = Řetízkové oko
Ř = Řada
M = mezera
NÁSL = Následující
O = Oko, oka
OPAK = Opakovat
LÍC = Lícová strana
RUB  = Rubová strana
SPOJ = Spojit
PŘES = Přeskočit

img_6101.jpeg

SPECIÁLNÍ HÁČKOVACÍ TECHNIKY:

PUFF SLOUPEK

uháčkovat puff sloupek je velice podobné jako když háčkujeme bublinkový vzorek, jen v tomto případě nepoužíváme dlouhé sloupky. 

K háčkování puff sloupku používáme polodlouhý sloupek, protože v polodlouhém sloupku používáme "třetí nitku" je háčkování trošku jiné než z dlouhých sloupků a v podstatě jednodušší.

Zde jsou instrukce: háčkujeme puff sloupek ze 3 polodlouhých sloupků 

Nahodíme přízi, vložíme háček do oka/sloupku, kde chceme mít umístěný puff. Nahodíme přízi a protáhneme. Máme tři oka na háčku.

Celý postup zopakujeme 3x - po každém opakování nám přibudou na háček 2 oka. 
Celkem máme na háčku 7 ok - háčkovali jsme puff ze 3 pds. 

Nahodíme přízi a protáhneme jí všemi 7 oky na háčku.
Dokončíme 1 řo, abychom puff pěkně zafixovali a stáhli.HÁČKOVÁNÍ ZA 3. NITKU = 3. nitka je "schovaná" za klasickým véčkem, za první/přední a druhou/zadní nití. 
Tato technika je moje oblíbená a doufám, že i vám se zalíbí - budeme jí používat v celém projektu. 

Háčkování polodlouhého sloupku za 3. nit je stejné jako klasické háčkování polodlouhého sloupku, jen začínáme háčkovat tak, že vedeme háček za 3. nit. Tím pádem je je přední a zadní nit vytlačena dopředu - véčko je viditelné z přední části projektu a vytváří krásný horizontální "pletený" vzorek. 

Ráda používám tento vzorek na háčkování čelenek, čepic nebo šál. 

 

Speciální technika: přední reliéfní dlouhý sloupek, zadní reliéfní dlouhý sloupek. Tuto techniku si podrobně ukážeme ve video návodu. Jednoduše řečeno, místo vpíchnutí do očka předcházející řady zde pouze podebereme celý sloupek (zepředu nebo zezadu) a dál pokračujeme, jako bychom háčkovali dlouhý sloupek. 

img_6108.jpeg

 

 

POZNÁMKY K NÁVODU

1) Tento návod je připravený na dámskou velikost M, snadno si jej upravíte podle obvodu vaší hlavy přidáním počtu sloupků v řadě.
2) Baret je háčkovaný od shora dolů k olemu 
3) 2řo na začátku řady slouží jako náhrada za 1hds
4) Pokud se rozhodnete háčkovat v uzavřených kruhových řadách, tak začínáme řadu 2 řo a je každá řada je zakončena pevným okem do 2.řo ze začátku řady
5) Instrukce mezi dvěmi hvězdičkami znamenají, že se vzor opakuje

 

img_6087.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

HÁČKOVANÝ FRANCOUZSKÝ BARET

PSANÝ NÁVOD - DÁMSKÁ VELIKOST

začínáme magickým kroužkem
háčkujeme v kruhových uzavřených řadách

R1: 2 řo, 8 pds do magického kroužku. řadu uzavřeme po do 2. řo ze začátku řady. (8 pds celkem)

V následujících 6 řadách bude přidávat počet sloupků po obvodu baretu.

 

R2: 2 řo, *2 pds do nasl sl * opakujeme dokola od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po do 2. řo ze začátku řady (16 pds)

 

R3: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 2 pds sloupky mezi 2 sl z předchozí řady * opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 2 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

R4: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 1 pds mezi puff sl a pds z předchozí řady, 1 pdsdo nasl 2 pds hačkované za 3 nit, 1 pds mezi pds a puff sl z předchozí řady * opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 4 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

R5: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 1 pds mezi puff sl a pds z předchozí řady, 1 pdsdo nasl 4 pds hačkované za 3 nit, 1 pds mezi pds a puff sl z předchozí řady * opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 6 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

R6: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 1 pds mezi puff sl a pds z předchozí řady, 1 pdsdo nasl  6 pds hačkované za 3 nit, 1 pds mezi pds a puff sl z předchozí řady  * opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 8 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

Velikost obvod: 20cm

img_9847.jpeg

R7 – v této řadě nepřidáváme

 

R7: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 1 pds do nasl  8 pds hačkované za 3 nit* opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 8 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

R8 - R10: opakujeme R7

 

Ujistěte se, že máme stejný počet sloupků v každé řadě a v každém opakování, aby vám baret pěkně seděl.

img_9812.jpeg

V této řadě budeme snižovat počet sloupků po obvodu:

R11: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, přes 1 pds, 1 pds do nasl  6 pds hačkované za 3 nit, přes 1 pds* opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 6 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

R12 – R13: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 1 pds do nasl 6 pds hačkované za 3 nit* opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 6 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

V této řadě budeme snižovat počet sloupků po obvodu:

R14: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, přes 1 pds, 1 pds do nasl 4 pds hačkované za 3 nit, sk 1 pds* opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 6 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

 

R15: 1 řo, *2 puff sloupky mezi 2 sl z předchozí řady, 1 pds do nasl  4 pds hačkované za 3 nit* opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po (2 puff sl a 4 pds mezi touto skupinkou 2 puff sloupků)

img_6097.jpeg

OLEM

Nyní je důležité, abyste měli v řadě počet sloupků dělitelný 4. Pokud jste háčkovali na jinou velikost, bude třeba počet sloupků upravit.
My máme 48 sl dokola.

 

R16: 2 řo, 1 prds kolem puff sl, 1 zrds kolem nasl2 sl *prds kolem nasl 2 sl, 1 zrds kolem nasl 2 sl * opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po

 

R17 – R20: 2 řo, *1 prds kolem nasl2 st, 1 zrds kolem nasl 2 sl * opakujeme od * do * až do konce řady, řadu uzavřeme po

Zašijeme všechny volné konce přízi na rubovou stranu. Baret pěkně srovnáme, upravíme a máme hotovo  :) 

 

img_9903--1-.jpeg

Přeji vám příjemné háčkování a budu ráda, pokud mi dáte vědět, jak se vám dílo vydařilo. Budu také ráda za každou vaši zpětnou vazbu ♥

Líbil se vám tento příspěvek a návod? Nezapomeňte jej lajkovat a sdílet svoji radost na sociálních sítích mezi svými přáteli a jako poděkování pro mě, tím mi i umožníte dále připravovat nové projekty a návody pro vás všechny.

Rády háčkujete čepice a kulíšky? Co zkusit i tento návod na snadnou, oboustrannou a opravdou čepici s bambulí?

reversiblebeanie2.jpegreversiblebeanie3.jpeg

Neváhejte se přihlásit k odběru dalších návodů nebo se přidat do naší party na facebookuinstagramu či pinterestu. Budete mít stále aktuální přehled a informace, co nového připravuji a neujde vám žádný z mých nápadů a návodů.

V případě jakých dotazů k návodu jsem vám k dispozici. Návody zde uvedené jsou autorské, prosím používejte je jen pro vlastní potřeby. Návod a velikost je zpracován pro výše uvedenou konkrétní přízi a vybraný háček a také pro můj způsob háčkování. V případě, že použijete jinou přízi či háček, nezapomeňte, že velikost a výsledek se může lišit, každá máme svůj způsob háčkování, držení háčku a utahování. 

Ještě jednou děkuji za pozornost, za váš čas a přízeň a budu se těšit u mých dalších příspěvků.

♥♥♥