Jdi na obsah Jdi na menu

Háčkovaný raglanový svetr ZEBRA pro děti s klokankou, 2. díl

20. 3. 2023

Krásný den moje milé kamarádky a kamarádi!

Toto je slibovaná druhá část návodu na háčkovaný celoroční raglan svetr ZEBRA.

img_7348.jpeg

V této části si svetr dokončíme – uháčkujeme horní olem s tunelem, kterým můžete provléct tkaničku. A kdo bude chtít, tak může uháčkovat přední kapsu – klokanku.

img_8016.jpeg

Poznámky k návodu, doporučení, instrukce jsou stejné jako pro první část návodu, kde jsme již uháčkovali svetr a rukávy.

 

VIDEO NÁVOD

K psaným návodům připravuji podrobné video návody, zpracované podrobně krok za krokem od prvního oka po zastřižení příze :) tak, aby jim porozuměli i začátečníci a snažím se přidat vždy i něco navíc, aby si z nich odnesli něco nového i zkušenější.

 

PRVNÍ ČÁST: 

 

DRUHÁ ČÁST:

 

 

 

Tyto návody jsou veřejné a ZDARMA pro všechny :)

 

Nastavte si odběr videí právě zde: 

subscribe-bell-icon.jpeg

 

ZAJÍMAJÍ VÁS DALŠÍ PODOBNÉ NÁVODY NA HÁČKOVANÉ VĚCI PRO DĚTI?
Kdo mě zná, ví, že ráda háčkuji nejen pro dospělé, ale i pro děti - vyzkoušejte i tyto návody a uháčkujte si veselé hračky:

 

Nemáte nyní čas se pustit do háčkování tohoto super svetříku? Určitě se návod bude ještě v budoucnu hodit. Připněte si projekt na vaši nástěnku na Pinterestu a pusťte se do práce později.

pin-it-for-later-logo-1.jpeg

zebra_sweater_kangaroo-pocket_pin-cz.jpg

 

HÁČKOVANÝ RAGLAN SVETR ZEBRA S KLOKANKOU

Tento návod je určený pro začátečníky. Potřebné jsou jen základní znalosti háčkování, vše je vysvětleno v podrobném návodu níže a podrobně ukázáno ve videonávodu.

Pokud byste měli jakékoliv dotazy k návodu, jste tady pro vás. Neváhejte se na mě obrátit.

 

MÁTE OTÁZKY? BUĎME V KONTAKTU - PŘIDEJTE SE K MOJÍ Facebook Skupince nebo YouTube Komunitě!

Doufám, že jsou pro vás články v mém blogu užitečné. Pokud máte jakékoliv další doplňující otázky, připomínky nebo komentáře, neváhejte se připojit k mé skupince na FACEBOOKU nebo navštivte naší YouTube Komunitu. Tato skupinka je vytvořená ke sdílení příspěvků, obrázků, fotografií, pokládání otázek, vkládání komentářů a myslím, že si tak můžeme všichni vzájemně pomoci, pokud si nevíme rady. TĚŠÍM SE NA VÁS!

 

img_7356.jpeg

INSTRUKCE A DOPORUČENÍ K NÁVODU NA HÁČKOVANÝ RAGLAN SVETR ZEBRA S KLOKANKOU

V návodu používám jen základní sloupky – krátké a dlouhé sloupky.

Zapamatujete si pouze 2 řady, které opakujeme a je to! Svetr je háčkovaný od sedla, od shora dolů, po řadách a rychle narůstá.

Pokud chcete upravit velikost, jen změníte počet řad a počet sloupků v řadě.

 

img_8038.jpeg

 

HÁČKOVANÝ RAGLAN SVETR ZEBRA S KLOKANKOU - MATERIÁL
Co budeme k uháčkování tohoto RAGLAN SVETRU ZEBRA S KLOKANKOU potřebovat:

 

00-logo-vyr--ezane---s-ochrannou-zna--mkou.jpg

 

Svetr je háčkovaný přízí ZEBRA: 100g, 195 m, 100 % polyakryl 
1 svetr / 8 let / velikost 140 cm / 4 klubíčka
https://www.vlnika.cz/z19917-prize-zebra

 

Zebra je velice příjemná, jemná polyakrylová příze se zajímavým zpracováním. Melírek je tvořen vždy jen dvěma barvami, získáte tak velmi zajímavý design na háčkovaných i pletených modelech. Způsob zpracování velmi omezuje tvorbu žmolků.
 

Vyberte si barvy, které se vám líbí!

 
Na olemy jsem zvolila přízi: Spagoyarn EDEN: 100 g, 200 m, 100 % microakryl 
Spotřeba asi tak 3/4 klubíčka
https://www.vlnika.cz/z16131-prize-eden
Příze je příjemná, hezky se s ní pracuje, má výrazné barvy a mírný lesk. 

 

Háček: 5.5 a 4.5 
Jehlu na sešívání 
Označovače na označení 4 raglanových rohů
Nůžky


Obtížnost: level 1 - snadné háčkování pro začátečníky 

img_7327.jpeg

Zkratky použité v návodu:
PO = Pevné oko
DS = Dlouhý sloupek
KS = Krátký sloupek

ŘO = Řetízkové oko
R = Řada
NÁSL = Následující
O = Oko, oka
OPAK = Opakovat
LÍC = Lícová strana
RUB  = Rubová strana
SPOJ = Spojit
PŘES = Přeskočit
ZN = Zadní nit
SH2KS = Sháčkované 2 krátké sloupky
 
img_7324.jpeg
 
Speciální technika: háčkování za zadní nit

HÁČKOVANÝ RAGLAN SVETR ZEBRA S KLOKANKOU
POZNÁMKY K NÁVODU

1) Háčkovaný Raglan svetr – velikost – svetr je háčkovaný na klasickou velikosl, klasický střih svetru, pod který nosíte jen tričko.

2) Svetr ZEBRA je háčkovaná jako klasický svetr na celoroční nošení, nadčasový kousek do šatníků. Je háčkovaný od shora dolů a můžete v průběhu háčkování zkoušet, jak vám padne a podle toho upravovat velikost.

3) Svetr ZEBRA v tomto návodu je háčkovaný na dětskou velikost, 8 – 9 let.

4) V návodu jsou použity krátké a dlouhé sloupky, pokud se pouštíte do svého prvního raglan svetr, tak tento vzorem vám bude určitě vyhovovat.

5) V návodu níže jsem zvolila klasický střih, ale pokud byste chtěli oversized svetr, můžete jednoduše uháčkovat větší velikost! A délku svetru si můžete snadno upravit tím, že budete  háčkovat více řad v „těle“ svetru. Svetr ZEBRA jsem uháčkovala jednobarevně, jen s černými lemy, ale můžete udělat libovolnou barevnou i pruhovanou verzi.

6) 1řo na začátku řady neslouží jako náhrada za sloupek, první sloupek háčkujeme vždy do prvního sloupku z předchozí řady.

7) Svetr je háčkovaný v uzavřených řadách, tj. řada je spojena po doháčkování řady pevným okem.

8) Po uzavření řady a spojení pevným okem práci otáčíme, háčkujeme 1 řo na otočení.

9) Počet uvedený v závorce v návodu je počet sloupků v řadě [ ] po uháčkování celé řady. Pokud není počet uveden, je stejný jako v předchozí řadě.

 

img_8031.jpeg

 

Jak uháčkovat tento raglánový svetr ZEBRA

Tento svetr je háčkován shora dolů v raglánovém stylu s obdélníkovým sedlem.

Mám moc ráda tento styl a konstrukci, velikost svetru je potom super snadno upravitelná!

Jedna z mých oblíbených věcí na háčkovaných svetrech shora dolů je, že si je můžete vyzkoušet a upravit velikost při háčkování podle svého stylu.

Pokud například zjistíte, že oblast podpaží je po dokončení sedla trochu těsná, můžete před rozdělením na rukávy a tělo svetru jednoduše přidat ještě několik uzavřených řad sedla bez přidávání.

A pokud byste chtěli délku svetru zkrátit/prodloužit, můžete jednoduše ubrat/přidat řady, dokud nebudete s délkou spokojeni! To samé platí i o rukávech.

Tento typ raglánové konstrukce je velmi vhodný i pro začátečníky, kteří si zkouší jen jednoduché sloupky

img_7348.jpeg

 

HÁČKOVANÝ RAGLAN SVETR ZEBRA – OLEMY A ŽEBROVÁNÍ

Poznámky k žebrovanému olemu

Jakmile je svetr dokončen a jste spokojené s délkou, posledním krokem je olem ve spodní části – žebrovaný vzor. Tento je háčkovaný přímo na poslední řadu svetru, můžete pokračovat v háčkování stejnou přízí nebo zvolit jinou barvu.

Podrobný popis je v psaném návodu níže a ukázky ve video návodu. Ráda tento způsob zakončení olemem s žebrováním používám i na mých jiných modelech a na čepicích, takže jste pravděpodobně již viděli v mých předchozích video návodech.

img_8040.jpeg

HÁČKOVANÝ RAGLAN SVETR ZEBRA - KONSTRUKCE

Svetr má tyto části:

SEDLO – začněte se zakládacím řetízkem tak abyste měli příjemný výstřih kolem krku, poté háčkujeme v uzavřených kruhových řadách, po uzavření řady pevným okem otočte práci. Sedlo se rozšiřuje ve 4 rozích, po každém přidávání se řada rozšíří o 8 sloupků (2 sloupky v každém rohu navíc)

TĚLO SVETRU – rozdělíme sedlo, abychom vytvořili průramky a potom už budeme jednoduše háčkovat po řadách směrem dolů bez rozšiřování. Stejný vzor, jaký jsme použili pro sedlo. Tuto část zakončete řadou dlouhých sloupků, abych na ni mohli navázat háčkovaným olemem, který začíná řadou krátkých sloupků.

Každá řada SEDLA A TĚLA svetru začíná a končí uprostřed zadního dílu svetu. Šev na zadní straně téměř není patrný protože práci otáčíme, tím se šev „neposouvá“

 

RUKÁVY – navážeme přízi v podpaží na každé straně těla svetru a rukávy opět háčkujeme stejným vzorem v kruhových řadách a rovnoměrně ujímáme, celkem 4x směrem k zápěstí. Opět zakončíme každý rukáv pěkným žebrovaným olemem černé barvy.

Pro úpravu délky těla svetru nebo rukávů jednoduše opakujte poslední řady, dokud nebudete s délkou spokojeni.

img_7327.jpeg

KAPSA  KLOKANKA – na této části pracujeme v řadách, v každé druhé řadě na začátku a na konci ujímáme, postupně se tak kapsa zužuje. Háčkujeme zdola směrem nahoru.

Pokud chcete mít svou klokaní kapsu širší nebo užší, stačí upravit délku zakládacího řetízku, počet ok můžete jednoduše přidat nebo ubrat.

Chcete-li upravit délku klokaní kapsy, jednoduše opakujte poslední 2 řady, dokud nebudete s délkou spokojeni.

 

OLEM S ŽEBROVANÝM VZOREM – svetr jsem ozdobila žebrovaným okraj na spodní části svetru a také na rukávech a kolem výstřihu.

img_8038.jpeg

OLEMY – ŽEBROVANÝ VZOR

OLEM KOLEM VÝSTŘIHU S TUNELEM

Poznámka: Olem s žebrovaným vzorem je háčkovaný v pravém úhlu na sedlo svetr – na výstřih. Je háčkovaný na základní řetízek, kterým jsme háčkování svetru začínali.

Můžete pokračovat stejnou přízí nebo změnit barvu.

V mém vzoru jsem zvolila černou barvu.

Navážeme přízi uprostřed předního dílu.
Uháčkovala jsem jednu řadu krátkých sloupků z druhé strany řetízku a v každém rohu raglánového vzoru jsem ujímala, celkem tedy 4x – jedno sháčkování v každém rohu. Potom jsem háčkovala žebrování.

img_8018.jpeg

Spagoyarn Eden

Háček 4.5 mm

Žebrovaný vzor:

R1 (řada kolmá na řadu krátkých sloupků s ujímáním): 10řo, 1řo, 1ks do 2. řo od háčku a 1ks do každého řo až do konce řady, kde se napojíme na výstřih, kde jsme ujímali (10ks), po do nasl sl v řadě výstřihu spojíme uháčkovanou část s žebrovaným vzorem k výstřihu.

R2: po do nasl sl v řadě výstřihu, 1řo, otoč. Přeskoč 1řo a 2 po, 1ks ZN do nasl 10 sl až do konce řady (10 ks), otoč.

R3: 1řo, 1ks ZN do nasl 10 sl (10 ks), po a opět spojíme s výstřihem.

Opakuj řady R2 a R3 kolem dokola, podél řady výstřihu, každá řada žebrování se spojí s jedním sloupkem.

Přízi ustřihneme, ponecháme delší konec, abychom mohli sešít první a poslední řadu žebrovaného olemu. Olem můžeme také sháčkovat, jak komu vyhovuje. Pokud budeme háčkovat, tak háčkujeme pevná oka do každého ks v první a poslední řadě žebrovaného olemu (8 po)

Dokončení:

POSLEDNÍ ŘADA ŽEBROVANÉHO OLEMU: po do nasl sl výstřihu, 1řo, otoč. Přeskoč 1řo a 1po, 1ks ZN ZN do každého sl (10 ks), otoč.

ŘADA PEVNÝCH OK: po do každého sl podél strany od shora dolů (10 po), práci neotáčíme a pokračujeme v háčkování, obháčkujeme pevnými oky první řadu na opačné straně od shora nahoru, 1 po do každého sl.

Přízi ustřihneme a ponecháme hodně dlouhý konec, kterým přišijeme uháčkovaný žebrovaný olem k výstřihu a vytvoříme tak tunel.

Tunel vytvoříme tak, že přehneme uháčkované žebrování podél dlouhé strany směrem dovnitř do svetru a přišije jej k rubové straně výstřihu – k prvnímu řetízku. Přišíváme jeden sloupek k jednomu sloupku. Začínáme a končíme ve středu přední části.

Tunelem protáhneme tkaničku – posloužil mi zavírací špendlík.

img_8021.jpeg

KAPSA KLOKANKA

Příze ZEBRA

Háček 5.0 mm

Základní řetízek: 38 řo

R1: 1řo, 1ds do každého řo, otoč (38 ds)

R2: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (36 ks)

R3: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (36 ds)

R4: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (34 ks)

R5: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (34 ds)

R6: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (32 ks)

R7: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (32 ds)

R8: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (30 ks)

R9: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (30 ds)

R10: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (28 ks)

R11: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (28 ds)

R12: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (26 ks)

img_8019.jpeg

Příze EDEN
Háček 4.5 mm

R13: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (26 ds)

R14: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN, otoč (24 ks)

R15: 1řo, 1ds ZN do každého sl, otoč (24 ds)

R16: 1řo, sh2ks ZN, 1ks ZN do každého sl až zbývají 2 sl do konce řady, sh2ks ZN (22 ks)

Práci neotáčíme, pokračujeme v háčkování podél šikmé strany kapsy od shora dolů. Háčkujeme rovnoměrně krátké sloupky a do posl sl háčkujeme 2ks (25ks)

Otoč, 1řo, 2ks do 1. sl, 1ks do každého sl až k rohu, 3ks do rohového sl, 1ks do každého sl až k rohu, 3ks do rohového sl.

Neotáčej práci a pokračujeme v háčkování směrem dolů podél šikmé strany od shora dolů rovnoměrně krátké sloupky a do posl sl háčkujeme 2ks (26 ks).

Otoč, 1řo, 2ks do 1. sl, 1ks do každého sl až k rohu.

Přízi ustřihneme a ponecháme delší konec za přišití klokaní kapsy na svetr.

Přišijeme kapsu na svetr a zašijeme všechny konce na vnitřní stranu svetru.

Všechny volné konce zašijeme na rubovou stranu svetru.

img_8035.jpeg

 

Právě jste si uháčkovali báječný RAGLAN SVETR ZEBRA a já doufám, že jste tak nadšené jako já! Svetr je báječný nadčasový kousek do šatníku, jehož nošení si můžete užívat po celý rok.


img_7356.jpeg
 
A co nás čeká dál? 

Uložte si tento návod. Připněte si návod na vaši nástěnku na Pinterestu a můžete se k němu kdykoliv vrátit. 

Ponechte komentář: Velice si vážím vaší zpětné vazby a každý komentář mě potěší. Napište mi, jak se vám návod a video návod líbil. 

Sdílejte příspěvek na sociálních sítích Instagram a Facebook: Pokud si uháčkujete projekt podle mého návodu, nezapomeňte se pochlubit vaším dílem a sdílet s ostatními, označte váš příspěvek tagem @sonanebeska.

Moc se těším, až mi ukážete, jak se vám háčkování povedlo! 

Ráda háčkuji dárky pro své milé přátele a rodinu, čepice, kulíšky, barety a klobouky jsou vděčným dárkem od podzimu do jara. Můžete zvolit různé zajímavé a originální vzory, barvy, tvary a vaše práce tak úžasně dotvoří outfit každého koho podarujete. 

 

Pokud rádi háčkujete pro děti, vytvořila jsem právě pro vás playlist s video návody, které vás budou bavit: Háčkované návody pro děti malé i velké

Pokud máte radši psané návody, je zde na mém blogu sekce : Háčkování pro děti větší i menší

♥♥♥

Přeji vám příjemné háčkování a budu ráda, pokud mi dáte vědět, jak se vám dílo vydařilo. Budu také ráda za každou vaši zpětnou vazbu ♥

Líbil se vám tento příspěvek a návod? Nezapomeňte jej lajkovat a sdílet svoji radost na sociálních sítích mezi svými přáteli a jako poděkování pro mě, tím mi i umožníte dále připravovat nové projekty a návody pro vás všechny.

Neváhejte se přihlásit k odběru dalších video návodů nebo se přidat do naší party na facebookuinstagramu či pinterestu. Budete mít stále aktuální přehled a informace, co nového připravuji a neujde vám žádný z mých nápadů a návodů.

V případě jakých dotazů k návodu jsem vám k dispozici. Návody zde uvedené jsou autorské, prosím používejte je jen pro vlastní potřeby. Návod a velikost je zpracován pro výše uvedenou konkrétní přízi a vybraný háček a také pro můj způsob háčkování. V případě, že použijete jinou přízi či háček, nezapomeňte, že velikost a výsledek se může lišit, každá máme svůj způsob háčkování, držení háčku a utahování. 

Ještě jednou děkuji za pozornost, za váš čas a přízeň a budu se těšit u mých dalších příspěvků.

♥♥♥